niedziela, 2 grudnia 2012

Nabieranie oczek


18 komentarzy:

 1. ja mam chyba gumowe palce! ;( nie potrafie nawet zacząć pierwszego oczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robótkę zaczynamy od pętelki początkowej http://dzianarobota.blogspot.com/2012/12/jak-zaczac-robic-na-drutach-petelka_2.html, a potem zaczynamy nabierać oczka.Jeżeli sposób który pokazałam jest niejasny można spróbować nabrać oczka w inny sposób.Nawijamy włóczkę na kciuk lewej ręki, drut wkłuwamy od spodu, zwalniamy nitkę z palca i zacieśniamy oczko na drucie. Oczka możemy nabierać na jeden drut tak jak pokazałam na filmiku lub na dwa złączone ze sobą druty. Następnie jeden z nich wyciągamy. Oczka nabrane w ten sposób nie będą bardzo ścisłe i łatwiej się je przerabia. Bardzo serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 2. Cudowny blog. Moja mama nie mogła mnie niczego nauczyć, a tutaj po piętnastu minutach załapałam jak nabierać oczka. Mam nadzieję, że nauczę się jeszcze więcej, z równie wielką łatwością.
  Pozdrawiam i życzę jak największych sukcesów w robótkach,
  Julia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Gdyby coś sprawiało problem to proszę pisać - chętnie pomogę. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Bardzo się cieszę, że wpadłam na tego bloga. Razem z mamą, wczoraj postanowiłyśmy, że spróbujemy robić "coś" na drutach. Na pewno będziemy często komentować, aby zapytać się i poradzić :)
  Olicja

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że z pomocą tego bloga uda mi się nauczyć wydzierać coś na drutach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również mam taką nadzieję :) pozdrawiam

   Usuń
 5. co zrobic gdy nitka stanowiąca koniec włóczki kończy się? skąd mogę wiedzieć jaka jej długość zostawić robiąc pentlę początkową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę nie da się precyzyjnie określić ile włóczki musimy odwinąć, zanim zrobimy pętelkę.Oczywiście - im więcej oczek chcemy nabrać, tym więcej włóczki potrzebujemy. Ja szczerze mówiąc nigdy nie zwracałam na to uwagi ile włóczki odwijam, zawsze robiłam to "na oko" :) Ale teraz już sprawdziłam :) - do nabrania 10 oczek na druty 4,5 mm odwijam ok 30 - 35 cm ( tak żeby kawałeczek włóczki pozostał luźno, nie wyrabiajmy jej do końca). Najlepiej zrobić sobie taką próbkę: odwinąć kawałek włóczki - powiedzmy 50 cm i zobaczyć ile oczek udało nam się nabrać z tej długości. Wtedy łatwiej będzie przeliczyć ile włóczki trzeba odwinąć, aby nabrać interesującą nas liczbę oczek. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 6. Witam!
  I dziękuję za bloga! Przeglądałam masę stron, filmów i blogów o tej tematyce, ale ten jest pierwszy i jedyny przy którym wszystko jest jasne jak słońce :) Mam pytanie odnośnie nabierania oczek: kiedy już nabiorę ostatnie oczko, mogę od razu zacząć robić na drutach, czy muszę jeszcze zrobić na ostatnim oczku supełek z tych dwóch sznureczków włóczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można od razu zaczynać przerabianie oczek :) Ewentualne supełki robimy raczej na koniec robótki, kiedy odcinamy nitki, żeby zabezpieczyć ją przed pruciem. pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :) a czy może Pani pokazać, jak się robi ścieg angielski? p.s. u mnie też się szaliczek zwijał w rulonik- gdzieś w komentarzach czytałam, że nie tylko mi. Czy myśli Pani, że problemem mogą być zbyt grube druty w stosunku do włóczki? Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Niektóre sploty jak np. dżersejowy mają tendencję do zwijania się. Rozmiar drutów nie ma tutaj znaczenia, choć oczywiście powinno się przerabiać włóczkę takim rozmiarem drutów jaki zalecił producent na banderoli ( mogą być o 1 rozmiar większe).

   Jeżeli szaliczek zwija się w rulonik proszę zastosować tę metodę o której wspominałam juz we wcześniejszych komentarzach - przypinamy dzianinę szpilkami do deski do prasowania, przykładamy lekko wilgotną ściereczkę i przez nią prasujemy. Tylko nie przesuwamy żelazka, żeby nie spłaszczyć oczek. Po prostu przytrzymujemy przez chwilkę żelazko w jednym miejscu.

   Ponadto, jeżeli ozdobimy nasz szalik jakimiś pomponikami lub frędzelkami to trochę go "obciążymy" i nie powinien się zwijać :)

   Jeżeli chodzi o ścieg angielski to wkrótce postaram się go pokazać, ale jeżeli mogę doradzić to polecam inne, łatwiejsze ściegi na początek :)

   Usuń
 7. Czekam zatem z ogromną niecierpliwością na ścieg angielski :) w sumie początkująca nie jestem... :) Babcia nauczyła mnie robić na drutach, gdy miałam 11 lat. Szło mi bardzo dobrze :) Potem zrobiłam sobie przerwę i niestety Babcia nie zdążyła mnie nauczyć jak robi się coś więcej niż szaliki. Czy można skontaktować się z Panią drogą mailową? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, majsterdrucik@gmail.com, proszę pisać :)

   Usuń
 8. Właśnie zaczynam! zaopatrzona w grubą włóczkę i 6mm druty :) super blog, wszystko jasne i uporządkowane

  OdpowiedzUsuń
 9. hmmmm......hmmmmmmm..... fajne fajne

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam. Rewelacyjny blog! Może znajdzie Pani kiedyś chwile i pokaże jak zrobic chuste :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń