Buciki dla niemowlaka


 Na druty 4,5 mm nabieramy 30 oczek kolorem białym.

Przerabiamy 10 rzędów ściegiem francuskim (wszystkie oczka prawe)

Rząd 11. Przerabiamy 10 oczek prawych i przekładamy je na agrafkę lub drut pomocniczy, dalej robimy 10 oczek prawych, a kolejne 10 oczek przekładamy na agrafkę bez przerabiania.

Teraz przerabiamy tylko  środkowe 10 oczek.

Rząd 12 - 20. Przerabiamy te 10 oczek ściegiem francuskim

Rząd 21. Przerobiliśmy środkowe 10 oczek przez 9 rzędów, dzięki czemu na środku robótki powstał prostokąt. Z boku tego prostokąta nabieramy 10 oczek i przerabiamy je na prawo. Przerabiamy też na prawo 10 oczek z agrafki.

Rząd 22. Przerabiamy oczka prawe do momentu, aż dojdziemy do drugiego boku prostokąta. Z tego boku także nabieramy 10 oczek i przerabiamy je na prawo. Przerabiamy także na prawo 10 oczek z drugiej agrafki. W tej chwili mamy na drucie 50 oczek.

Dołączamy włóczkę pomarańczową i teraz nią będziemy przerabiać.

Rząd 23-26. Przerabiamy wszystkie 50 oczek ściegiem francuskim.

Rząd 27. 2 oczka razem na prawo, 17 oczek prawych, 2 oczka razem na prawo, 8 oczek prawych, 2 oczka razem na prawo, 17 oczek prawych, dwa oczka razem na prawo.

Rząd 28. ( napisze już skrótami) P2raz, 15op, P2raz, 8op, P2raz, 15op, P2raz

Rząd 29. P2raz, 13op, P2raz, 3op, P2raz, 3op, P2raz, 13op, P2raz

Rząd 30. P2raz, 11op, P2raz, 7op, P2raz, 11op, P2raz

Teraz możemy zakończyć robótkę.
Buciki możemy zostawić w takiej formie lub też zrobić np łańcuszek na szydełku i wpleść go w bucik. Może to być też kawałeczek włóczki lub tasiemki.Objaśnienia do rzędu 21 i 22 czyli jak nabrać 10 dodatkowych oczek


 "Przerobiliśmy środkowe 10 oczek przez 9 rzędów, dzięki czemu na środku robótki powstał prostokąt. Z boku tego prostokąta nabieramy 10 oczek i przerabiamy je na prawo. Przerabiamy też na prawo 10 oczek z agrafki"Tak wygląda teraz nasza robótka. Drut na którym mamy 10 środkowych oczek wbijamy z boku prostokąta, (tak jak pokazują strzałki) i przerabiamy jak oczko prawe. Z kolejnym robimy tak samo, schodząc cały czas w dół naszego prostokąta. Tym sposobem przerabiamy 10 oczek. Czasami może być trochę ciężko wbić drut, żeby "wyłuskać" kolejne oczko, ale postarajmy się przerobić ich 10. Kiedy już dotrzemy do samego dołu prostokąta, przerabiamy też 10 oczek z drutu pomocniczego nr 1 lub agrafki nr 1.


  "Przerabiamy oczka prawe do momentu, aż dojdziemy do drugiego boku prostokąta" 

Kiedy przerobiliśmy już 10 oczek z boku prostokąta, a także 10 oczek z agrafki nr 1, odwracamy robótkę i przerabiamy wszystkie nasze 30 oczek na prawo. Tym sposobem dotarliśmy do drugiego boku prostokąta.Znowu tak jak poprzednio nabieramy 10 oczek z boku prostokąta, a potem przerabiamy 10 oczek z agrafki nr 2. Mamy na drucie 50 oczek.

Nasza robótka wyglada tak :Teraz możemy już przerabiać nasze oczka według podanego schematu.


13 komentarzy:

 1. Witam buciki są bardzo ładne, więc postanowiłam je zrobić :) napotkałam jednak jeden problem, mianowicie przy rzędzie 21 nie rozumiem w jaki sposób nabrać tych 10 oczek z boku prostokąta. Czy tu chodzi o nabranie całkiem nowych oczek, czy nabranie ich z dłuższego boku? Jeśli mogłabym prosić o małe wyjaśnienie co do tego 21 rzędu co po kolei dalej jak już wyjdzie nam ten prostokąt to byłabym wdzięczna.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, ja również nie do końca rozumiem instrukcje co do 21 rzędu. "Z boku tego prostokąta nabieramy 10 oczek i przerabiamy je na prawo. Przerabiamy też na prawo 10 oczek z agrafki." - czy chodzi o to że najpierw przerabiamy na prawo oczka te pozostawione bez przerabiania. A potem przerabiamy oczka z agrafki (jak przejść do tych oczek? z tych wcześniej przerabianych). Generalnie tutaj są dwie agrafki jakby zastosowane i niezbyt wiem o której kiedy mowa. "Przerabiamy oczka prawe do momentu, aż dojdziemy do drugiego boku prostokąta." - które oczka prawe???

  Bardzo przepraszam za tak głupie pytania, ale od tygodnia mam styczność z drutami i zupełnie nie rozumiem niektórych sfrmułowań a buciki są naprawdę śliczne i chciałabym je spróbować zrobić. Proszę więc o wyrozumiałość:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałam małe instrukcje jak sobie poradzić z tym 10 oczkami :)

   Usuń
 3. zrobiłam buciki, zapowiadały się fajnie ale po zakończeniu robótki patrze a one są jakieś takie jak by nie skończone, bez spodu. czy je się teraz jakoś zszywa? Czy może ja coś źle zrobiłam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Buciki należy zszyć od spodu, a także z tyłu tam gdzie jest piętka.

   Usuń
 4. To już rozumiem :) tylko szkoda że będzie szew, lepsze były by takie bezszwowe. Może masz na to jakiś sprytny przepis? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm a ja nie radzę sobie z nabieraniem tych oczek z boku, czy można jakiś filmik podglądowy. Bo mi tak się takie dziury robią po tych niy oczkach. I nie wiem jak mam przerobićna prawo coś co w zasadzie zabieram z powietrza bez oparcia drugiego druta.... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawy drut wbijamy najpierw w jedno oczko, tak jak pokazuje strzałka na zdjęciu. Następnie na ten sam drut nawijamy włóczkę idącą od kłębka i przeciągamy ją przez to oczko. Czyli przerobiliśmy na prawo oczko używając tylko jednego drutu. Podobnie postępujemy z następnymi oczkami, schodząc cały czas w dół prostokąta. Jeżeli w ten sposób przerabiamy oczka nie powinny tworzyć się żadne dziury. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 6. Ja niestety nie potrafię dziesięciu oczek nabrać:/ Nie widzę ich. Kiedy próbuję kolejne oczka dodać mam wrażenie że muszę dwa razy w to samo miejsce wbijać bo inaczej brakuje mi oczek i wychodzi mi ich np 5. Proszę o jakąś poradę jak te oczka łuskać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można wbić drut dwa razy w to samo miejsce - nic się nie stanie. Jeżeli nie możemy nabrać 10 oczek to nabierzmy tyle ile się da, pamiętając tylko, żeby z drugiej strony prostokąta nabrać taką samą liczbę oczek.

   Usuń
 7. Mam poważny kłopot. Nie rozumiem jak z pierwszego zdjęcia w objaśnieniach otrzymano to co jest widoczne na drugim zdjęciu. Przecież wbijając ten drut na na którym są te 10 oczek środkowych w bok i przerabiając 10 oczek z agrafki 1 dojdę do brzegu przy agrafce 1. W żaden sposób nie docieram do drugiej agrafki.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedz jest zawarta w rzędzie 22. Po prostu przerabiasz oczka z powrotem aż wrócisz do boku prostokąta po drugiej stronie robótki.

   Usuń