niedziela, 2 grudnia 2012

Zakończenie robótki - zamykanie oczek na prawo

Musimy pamiętać, że oczka przerabiane na prawo zamykamy zawsze na prawo, natomiast przerabiane na lewo zamykamy na lewo.  Omówmy najpierw zamykanie oczek na prawo.

Pierwsze oczko przerabiamy na prawo. Drugie oczko także przerabiamy na prawo. Lewy drut wkłuwamy w pierwsze przerobione oczko i przeciągamy przez nie drugie oczko z prawego drutu, tak aby pozostało na nim jedno oczko. Następne oczko z lewego drutu przerabiamy na prawo. Znów wkłuwamy lewy drut w pierwsze oczko z drutu prawego i przeciągamy przez nie oczko przerobione. Teraz już tylko kontynuujemy zamykanie oczek do momentu , aż na prawym drucie pozostanie jedno oczko. Odcinamy nitkę, przeciągamy ją przez to ostatnie oczko . Następnie zdejmujemy je z drutu i zaciągamy nitkę. Gotowe :)

10 komentarzy:

 1. Dziękuję za te małe video a także objaśnienia robotek tego szukałam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przystępne instrukcje. super~!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. A mam pytanie, jak przejść z jednego rzędu do drugiego i czy mogłabyś pokazać jak kończyć (m.in to zaciąganie nitki) - wybacz śmieszność pytań ale chcę się nauczyć dopiero robić na drutach i te niektóre wyrażenia są dla mnie niejasne. Z góry dzieki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzmy, że na drut nabraliśmy 20 oczek. Drut z tymi oczkami trzymamy w lewej ręce, natomiast drutem prawym przerabiamy oczka. Kiedy przerobimy wszystkie 20 oczek zrobilismy rząd pierwszy (czyli wszystkie oczka z drutu lewego mamy teraz na drucie prawym). Przekładamy prawy drut do lewej ręki, a lewy do prawej. I znowu przerabiamy. Po przerobieniu wszystkich oczek mamy rząd drugi. itd..

   Jeżeli natomiast chodzi o zakończenie robótki to postępujemy tak jak pokazałam na filmiku do momentu, aż na drucie pozostanie jedno oczko. Teraz możemy już odciąć nitkę idącą od kłębka, tak żeby została kilkucentymetrowa końcówka .Bierzemy tę końcówkę nitki i nawlekamy na nią oczko, które pozostało na drucie. Zdejmujemy oczko z drutu i po prostu robimy węzełek, aby nasza robótka się nie pruła. I to wszystko :) pozdrawiam

   Usuń
 4. A co zrobić z tą nitką która została na początku robótki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nitkę tę po prostu odcinamy :) Można wcześniej jeszcze zawiązać ją na węzełek przy samym brzegu dzianiny, żeby zapobiec ewentualnemu pruciu robótki.

   Usuń
 5. a jeśli chcemy zakończyć oczka lewe, robimy dwa takie oczka a następnie też "od spodu przeciągamy to pierwsze z oczek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Robimy najpierw dwa oczka lewe, a potem jedno przeciągamy przez drugie jak przy zamykaniu oczek prawych.

   Usuń
 6. Hej, bardzo dziekuje ci za poradnik i filmiki, bo dzieki temu udało mi się zrobić szalik! :) tylko teraz wlasnie chcialabym go zakonczyc, ale mam problem bo chcialabym połączyć oba konce, tzn. zrobić coś w stylu komina tylko nie wiem jak sie do tego zabrać. Wiem, że moglabym po prostu zakonczyc i zszyc oba konce, ale myślalam ze moze dałoby się jakoś od razu to połączyć? a jeszcze mam pytanie bo robilam szalik wzorem prawe, lewe, prawe lewe to jak to zakonczyc, prawymi oczkami czy tez musze tak prawe lewe prawe lewe?

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pytanie czy stosujemy ta metodę przy końcu każdego rzędu?

  OdpowiedzUsuń